7 възможни причини защо козината на кучетата променя цвета си

куче козина Снимка: iStock

К огато цветът на козината на кучето се промени, собствениците обикновено предполагат, че това се дължи на напредването на годините. Но ако това се случва при по-младо четириного, то логично възниква въпроса дали всичко е наред? Без да имаме желание да предизвикваме излишна тревога, действително има много случаи, при които подобна промяна може да е знак за предстоящи проблеми.   

Предлагаме ви заедно да разгледаме най-честите причини, поради които козината на четириногия ви другар може би променя цвета си. Колкото по-добре сте информирани, толкова по-лесно ще ви е да видите по-ясно кога е наложително да посетите ветеринарния си лекар. 

куче козинаСнимка: iStock

  • Смяна на бебешката с постоянна козина

Когато кучето ви е на възраст между 8 и 12 месеца, козината му променя цвета си. Обикновено това е нормално и естествена част от процеса на съзряване – животното сваля бебешката си козина, а новата, с която я заменя, е по-тъмна на цвят (най-вече поради хормонални промени).

Dogsandcats.bg
  • Процес на стареене

Домашните ни любимци остаряват също като нас и посивяват с течение на времето. Въпреки че козината на питомеца ви няма да стане напълно бяла, съвсем естествено тъмните косми ще станат по-светли. Промяната се вижда първо по муцуната, а след това обхваща цялото тяло. 

възрастно кучеСнимка: iStock

  • Хормонален проблем

Промените в цвета и структурата на козината на кучетата могат да са индикация и за хормонални промени. Например, недостатъчната активност на щитовидната жлеза може не само да направи животното по-пълно, бавно и апатично, но също така да причини матова, чуплива и падаща козина. Ако забележите подобни симптоми, не губете време и уговорете час при ветеринарния си лекар. 

куче козинаСнимка: iStock

  • Кафяви петна

Собствениците на кучета с по-светла козина могат да забележат, че космите около очите и лицето придобиват червеникаво-кафеникав оттенък. Това е напълно нормално явление, причинено от вещество, наречено порфирин, което се съдържа в слюнката и сълзите на животното. 

Тъй като кучетата се облизват често, други области от тялото им също могат да се обезцветят, като например лапите. Обикновено това не е признак на сериозен проблем, но може би е добра идея да заведете питомеца си на ветеринарен лекар. 

кучеСнимка: iStock

  • Витилиго или загуба на пигмент

Драстично по-светлите или бели петна от косми по тялото на кучето са признак на витилиго, автоимунно заболяване. Най-често то засяга носа и муцуната, като може да бъде временно или постоянно. 

Меланоцитите, клетките, отговорни за пигментите, спират да работят или умират в резултат на заболяването. То може да бъде причинено от генетични фактори или вирус, като винаги налага преглед от ветеринарен лекар.

възрастно кучеСнимка: iStock

  • Смяната на сезоните

По-силната слънчева светлина през лятото може да направи не само вашата коса по-светла, но и козината на кучета, които прекарват много време на открито. 

  • Хранителни дефицити

Недостатъчният прием на хранителни вещества също може да причини обезцветяване. Това е така, защото без правилната комбинация от витамини, минерали, протеини и мазнини, козината на питомеца ви може да стане слаба, чуплива и без блясък. Важно е да обърнете внимание на това, тъй като в дългосрочен план не само козината ще бъде засегната от хранителните дефицити. Ако не сте сигурни, не се колебайте да се допитате до ветеринарния си лекар каква храна препоръчва, като вземете предвид здравето, породата и възрастта на кучето ви.

куче козинаСнимка: iStock

 

Виж още